Dubai (in English)

Dubai 7 - 10 października 2014

Kliknięcie na link START poniżej rozpocznie pokaz zdjęć zrobionych w Dubai podczas 3-dniowej przerwy w podróży z Paryża do Sydney.

Dubai jest nazwą jednego z 7 emiratów należących do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, i również nazwą jego stolicy. Tak czy inaczej Dubai jest niesłychanie bogaty (żeby nie powiedzieć obrzydliwie). Tu nie tylko wszystkie stacje kolejowe lecz także większość przystanków autobusowych jest klimatyzowana, już nie mówiąc o pociągach, autobusach, samochodach i wszystkich budynkach. Tu w morzu powstaja sztuczne wyspy i półwyspy mimo braku piasku odpowiedniego do produkcji betonu i jako wypełniacz gruntu. Piasek z tutejszych pustyń jest zbyt miałki, jak mąka. Dobry piasek dla celów kontrukcyjnych sprowadzany jest z Iranu. Mieszkańcy Dubai są bardzo dumni z posiadania njwyższego drapacza chmur na świecie, 826m.

Fotografie pustyni zostały zrobione nie w Dubai tylko w Omanie. Była to interesująca wycieczka "Sekrety Pustyni", łącznie z jazdą przez wydmy toyotą z napędem na 4 koła i lunchem w osadzie, która jest w zielonej oazie z trawą, drzewami i palmami daktylowymi. Innym interesującym miejscem byla Zabytkowa Wioska Hatta, w ktorej jest niewielkie muzeum życia codziennego i obrony przed najeźdzcami z wykorzystaniem broni palnej.

Szerokie jezdnie i wieżowce to Dubai. Kilka zdjęć zostało zrobionych z dachu naszego hotelu, gdzie jest basen pływacki i jacuzzi czekające na gości hotelowych. W hotelowym foyer sa kanapy w paski pod czymś w rodzaju namiotu w takie same paski, gdzie mozna korzystać z internetowego połączenia WIFI wliczonego w cenę pokoju.

Metro wraz ze stacjami jest nad ulicami. Do stacji z chodnika prowadzi bardzo długi klimatyzowany korytarz, który wznosi sie do góry, prowadzi nad szeroka, 6 pasów w jednym kierunku, jezdnią, i doprowadza do klimatyzowanych peronów. Pojechaliśmy metrem do innej części miasta, pełnej drapaczy chmur różnych kolorów i kształtów (patrz drapacz skręcony jak świder). Dla zwiedzania innych części Dubai skorzystaliśmy z zorganizowanego objazdu pn "Miasto kupców: objazd po tradycyjnym Dubai". Obejmował on wizytę w AL Fahidi Fort, gdzie mieści się Dubai Muzeum, oglądanie Burj Al Arab, prestiżowy hotel Dubai, targowanie się ze sprzedawcami przypraw i złota na souks (targach), oglądanie Meczetu Jumeirah i przejażdżkę tradycyjnymi łodziami abra po rzece Dubai. Anka zdołała wytargować trochę arabskich przypraw, lecz nie złota niestety.

START
www.000webhost.com