Papua Nowa Gwinea

Zajmuje wschodnią część Nowej Gwinei oraz mnóstwo większych i mniejszych okolicznych wysp. Zachodnia część Nowej Gwinei należy do Indonezji. Ludności ma około 6 milionów, na które składa się trochę ponad 700 różnych plemion. Plemiona te posługują sie własnymi językami, każdy inny. Języki oficjalne to angielski, Tok Pisin (mocno uproszczony angielski) i Hiri Motu. Kraj wielkiej rozmaitości fauny, flory, kultur i zwyczajów. Wspaniale plaże, rafy koralowe, dżungle tropikalne i sporo wulkanów, niektóre czynne. Ludzie utrzymują się z produkcji kopry (rozdrobnione i wysuszone wnętrze orzechów kokosowych, z czego tłoczy się olej - bardzo ciężka praca), uprawy kawy, kakao, kokosów, hodowli drobiu i wyrąbie dżungli. Ciemnoskórzy ludzie niezbyt wysokiego wzrostu mają czerwone zęby, im starsi tym bardziej czerwone. Żują bowiem orzechy betel - owoce palm Areca. Mają one działanie z lekka narkotyczne. Zucie tych orzechów ma 2500-letnią tradycję, której żadnym misjonarzom nie udało sie wykorzenić. Wg innej, zanikłej juz tradycji owi misjonarze mogli być zjedzeni, o członkach wrogich klanów nie wspominając. Jeszcze inna tradycja, dotąd zachowywana, nakazuje dzieciom i młodzieży we wszystkim naśladować dorosłych, nie wyłaczając stosunków płciowych. Nie sprawia to większych problemów społecznych, gdyż wszystkie dzieci są dziećmi plemion, a nie poszczególnych par w tych plemionach. Problem może dotyczyć samych dziewcząt i kobiet, bo średnio każda rodzi 10-cioro dzieci w swoim nie za długim życiu.

Mapa naszego rejsu jest nieco inna niż oficjalna, bo nie mogliśmy popłynąć na Wyspy Salomona. Powodem był niezwykły o tej porze roku cyklon Raquel, który właśnie tam nadszedł i uniemożliwił nasze lądowanie. Zamiast na Wyspy Salomona popłynęliśmy do zatoki wyspy Garove, na której w czasie II Wojny Światowej stacjonowali Niemcy. Inne terytoria PNG były okupowane przez Japończyków. Na cmentarzach wojskowych PNG leżą Japończycy i alianci.


Każda z miniatur poniżej jest linkiem do oryginalnego zdjęcia wraz z nazwą pliku, datą i czasem, podpisem (jeśli zdjęcie ma podpis), miejscem i mapką okolicy gdzie zdjęcie zostało zrobione (jeśli miejsce jest wiadome). Kliknięcie dowolnej miniatury otwiera oddzielną kartę lub okno przeglądarki z linkami — poprzednie i następne — umożliwiającymi posuwanie się w przód i w tył przez cały pokaz zdjęć, oraz start. Kliknięcie start rozpoczyna automatyczny przegląd zdjęć i wyświetlanie linków szybciej, wolniej i stop. Kliknięcie stop oznacza powrót do ręcznego sterowania pokazem.


Powered by Photo-and-Map-Show
www.000webhost.com