Wietnam 2018

Wiele osób namawiało nas na wycieczkę do Wietnamu. W końcu daliśmy się namówić i polecieliśmy na 12-dniową wycieczkę zorganizowaną od Hanoi poprzez Hoi An do Sajgonu (Ho Chi Minh City) i delty Mekongu. I rzeczywiście, wycieczka była dla nas odkryciem jeszcze innego społeczeństwa i jego kultury oraz niektórych problemów. 95 mln ludzi mieszka w pasku brzegowym Morza Południowo Chińskiego, prawie 300 osób na km kwadratowy. Uprawiają ryż, kawę, i wszystkie owoce podzwrotnikowe. Kawa jest tak dobra, że są jej drugim na świecie eksporterem zaraz po Brazylii. Klimat gorący, podzwrotnikowy, wilgotny. Myśmy trafili na początek monsunów, ale deszcz padał tylko przez jeden dzień.

Historię mają długą, pełną wojen, okupacji i wyzwoleń spod obcego jarzma, chińskiego, ktore z małymi przerwami trwało milenium az do 10 w., potem francuskiego i japońskiego. Nie dali się tylko Mongołom, ktorzy próbowali 3 razy, ani Syjamowi, ani Amerykanom. Ci ostatni unicestwili ponad 3 mln Wietnamczyków, niektórych za pomocą napalmu i agent-orange. Sami stracili kilkadziesiąt tysięcy swoich i sojuszników, w tym także Australijczyków, i zostali pokonani. Wietnamczycy dawniej byli także agresorami. Podbili i zlikwidowali Królestwo Champa na południu oraz zajęli część terytorium Imperium Khmerów.

Ustrój mają nadal w postaci jednopartyjnej dyktatury tzw komunistycznej z gospodarką rynkową analogiczną do chińskiej. Obrazują to 3 portrety wszędzie wywieszane, Marksa, Lenina i Ho Chi Mina. Północni Wietnamczycy są dumni ze swego kraju i raczej nie przepadają za swymi sąsiadami. Zwłaszcza Chińczycy nie cieszą się ich sympatią. Wietnamczycy południowi na dodatek nie są najlepszego zdania o Wietnamczykach pólnocnych i chętnie by emigrowali do bogatszych krajów. Mają tam wujków, stryjków itp, którzy zdołali uciec przed nacierającym Vietcongiem. To zresztą stanowi problem dla ich rodzin pozostałych w Wietnamie (skąd my to znamy?).

W serii przedstawianych zdjęć jest sporo ulic z małymi, wąskimi kamieniczkami, oraz z ruchem motocyklowym. Te pierwsze mają pokazać jak Wietnamczycy budują swoje domy na działkach o szerokości przeważnie tylko 4 m, wydzierżawionych na 50 lat. Te drugie mają ilustrować nadzwyczajną umiejętność jazdy motocyklami, skuterami, mopedami, itp. Jazda jest ciągła, płynna, z całkiem sporą szybkością, przy czym odległości pomiędzy tymi pojazdami są centymetrowe wzdłuż i wszerz. Na motocyklu nierzadko jedzie rodzina, czyli ojciec, matka i dwoje dzieci. Całkiem duże towary też przewożone sa ma motocyklach (patrz zdjęcie wysokiej lodówki). Niektórzy ciągną przyczepy, czasem trzymając ich uchwyt po prostu ręką albo na nim siedząc. Przechodzenie przez ulicę wymaga zimnej krwi i opanowania. Trzeba iść równym krokiem nie przyspieszając ani nie zwalniając. Ominą zręcznie bez zwalniania.

Do sterowania pokazem służą 4 guziki:

  poprzedni
  następny
przejście do pokazu automatycznego
powrót do sterowania ręcznego


START
www.000webhost.com