Indie 2017

Wbrew obawom o bezpieczeństwo, nie sprawdzoną odporność na choroby tropikalne oraz nie za dobrze filtrowaną wodę pitną polecieliśmy na 2-tygodniową wycieczkę po Delhi i Rajasthanie. Nie omieszkaliśmy przed wylotem szczepić się tak jak zaleciła nasza służba zdrowia.

Delhi i New Delhi jest stołecznym terytorium kraju, przylegającym do Rajasthanu. Ten z kolei jest północno-zachodnią prowincją Indii, graniczącą z Pakistanem. Na jego terenie są najwspanialsze zabytki architektoniczne Indii w kilku wielkich miastach.

Klimat Rajasthanu był dla nas do zniesienia. Szerokość geograficzna Delhi jest 29 stopni (dla porownania Kraków 50 stopni). Temperatury przez cały dzień około 38 stopni. Smog w wielkich miastach taki, że słońce, choć pełne, nie jest zbyt jasne, wogóle nie opala, a niebo ma odcień brązowy. Natężenie ruchu ulicznego jest nieprawdopodobne. W zasadzie jest on lewostronny, ale sposob poruszania sie wyznacza raczej wolne w danej chwili miejsce, a nie jakieś reguły. W ruchu biora udział: piesi, piesi ciągnący wyładowane wozy 2-kołowe, świete krowy, riksze rowerowe i motorowe, mopedy, motocykle, nierzadko z 2 dorosłymi i z jednym lub dwojgiem dzieci, zaprzęgi wołów, samochody osobowe, cięzarowe, autobusy, oraz czasem powoli idzie słoń.

Podróżowaliśmy klimatyzowanym autobusem z 3 osobami załogi: przewodnik, kierowca i asystent. Ten ostatni zaopatrywał wszystkich w butelki z woda i czasem wyskakiwał, zeby pokierować ruchem na bardzo wąskiej górskiej krętej drodze gdy z przeciwka pojawiał sie inny autobus i wydawało sie, że któryś z dwóch musi spaść w przepaść. Jednakże nie spadliśmy i przejechaliśmy ponad 2000 km. To zabrało sporo czasu gdyż niektóre drogi nie pozwalały na szybkość większą niż 40 km/godz. Były takie, których szerokość asfaltu wystarczała ledwo na jeden pojazd dwuśladowy choć ruch był dwukierunkowy. Zato szystkie hotele po drodze były doskonałe, klimatyzowane, z basenami i eleganckimi restauracjami. Ale najlepsze były smakołyki na gorąco wskazywane przez naszego przewodnika na różnych ulicznych straganach.


Każda miniaturka poniżej jest linkiem do zdjęcia wraz jego nazwą, datą, podpisem (jeśli został sporządzony), umiejscowieniem i niewielką mapką okolicy, gdzie zdjęcie zostało zrobione (jeśli współrzędne geograficzne są dostępne). Kliknięcie miniaturki otwiera nowe okno lub zakładkę przeglądarki z linkami nawigacyjnymi — previous i next — umożliwiającymi przegląd zdjęć w przód i w tył. Jest tam rownież link START rozpoczynający automatyczny przegląd zdjęć, przy czym szybkość przeglądania można regulować za pomocą linków FASTER i SLOWER STOP przerywa przegląd automatyczny i przywraca linki previous i next.

Powered by Photo-and-Map-Show
www.000webhost.com