Grecja 2018

Mieliśmy szczęście być w Grecji przed wielkimi pożarami w lipcu, w których zginęło wiele ludzi i które spowodowały zamknięcie najważniejszych zabytków dla zwiedzających, np Akropolis w Atenach. Widok tych zabytków zaparł nam dech w piersiach mimo iż zdawaliśmy sobie sprawę, ze zwiedzamy kolebkę cywilizacji europejskiej i wiele z nich znaliśmy z różnych fotografii. Wzięliśmy udział w wycieczce trzydziestu paru osób z Kanady, USA i Australii po Grecji i jej niektórych wyspach. Autobusem jeździliśmy 11 dni i statkiem 4 dni zawijając do portów dwóch wysp dziennie. Mieliśmy świetną przewodniczkę Holenderkę, która przyjechała do Grecji ćwierć wieku temu jako studentka archeologii i tu zamieszkała na stałe. Niezwykle zajmująco opowiadała nie tylko o zabytkach, lecz także w zabawny sposób przypominała sceny z mitologii greckiej odpowiednie dla odwiedzanych miejsc.

Dech w piersiach zapierał nie tylko widok zabytków, lecz również widok miasteczek na szczytach wysepek morza Egejskiego, gdzie wszystkie domy i inne budowle są biale i tylko kopuły świątyń są niebieskie. Białe domy to nie tyle tradycja, ile nakaz administracyjny - wapno, którym ściany są bielone, likwiduje różne szkodniki. Pnie drzew również są wapnem bielone. Ma to jednak ujemny skutek dla oczu. Przy tym jaskrawym słoncu i wokół oślepiającej bieli bez okularów słonecznych ani rusz.

Zabytki sa wielkim skarbem Grecji, lecz także problemem, zwłaszcza te jeszcze nie odkopane. Rozpoczynanie różnych prac budowlanych jest często wstrzymywane bo okazuje się, ze w danym miejscu należy najpierw przeprowadzić badania archeologiczne. Jak tylko dół wykopią, to zaraz natykają się na coś z czasów antycznych. Problem w tym, że Grecja nie jest na tyle bogatym państwem, żeby móc finansować wszystkie konieczne prace archeologiczne, lub choćby czekać aż zostaną one sfinansowane i przeprowadzone przez agencje międzynarodowe ONZ i UE. I tak znalazła się w zaklętym kręgu gospodarczo-archeologicznym.


Każda miniaturka poniżej jest linkiem do zdjęcia wraz jego nazwą, datą, podpisem (jeśli został sporządzony), umiejscowieniem i niewielką mapką okolicy, gdzie zdjęcie zostało zrobione (jeśli współrzędne geograficzne są dostępne). Kliknięcie miniaturki otwiera nowe okno lub zakładkę przeglądarki z linkami nawigacyjnymi — previous i next — umożliwiającymi przegląd zdjęć w przód i w tył. Jest tam rownież link START rozpoczynający automatyczny przegląd zdjęć, przy czym szybkość przeglądania można regulować za pomocą linków FASTER i SLOWER. STOP przerywa przegląd automatyczny i przywraca linki previous i next.
Powered by Photo-and-Map-Show
www.000webhost.com